Türkiye İle İlgili Bilgiler

yorum yok
1.250 okuma
13 Mart, 2018
mobilsoylenet547

Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kavşak noktasında olan Türkiye Cumhuriyeti, Gürcistan, Batıda Ermenistan, Nahcivan ve İran, Bulgaristan ve Yunanistan ile birlikte Doğu Suriye ve Irak ile Güney ve bitişik. Bu ülke sınırları Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra, anlaşmanın büyük bir kısmı ayarlanır. Türkiye konumu nedeniyle eski Asya Türk kültürünün Avrupa’ya Doğu ve Batının bir penceredir uzanan bir köprü olmasıdır. (Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi) deniz üç tarafı kıyıları Türkiye, sadece yakın ülkelere ikincisi, komşularla tüm dünya ile çevrili. Uzun sahilleri ve kıta arasında köprü rolü nedeniyle, Türkiye her zaman ticaret yollarının ve göç yollarının merkezi olmuştur. Belki de bu nedenle, Türkiye İslam ülkeleri arasında ekonomik işbirliği aktif bir rol Genişlemesi NATO üyesi ve oynar.
Türkiye Cumhuriyeti 814.578 km2’lik alana sahiptir. Avrupa kıtasında, ülke topraklarının %3; ilgili alan “Trakya” denir. Asya kıtasında, 97prozentige kısmı yalan genellikle “Anadolu” denir. Türkiye ahnelnde bir Kare uzun 550 km genişliğinde ve 1500 km. Doğu noktasında Türk ve İran ve Nahçıvan sınırının kesişim noktası. Batı noktası Gökçeada üzerinde AvlakaKap. Kuzeyde, Sinop ilçesi Hatay Beysun Köyü Güneyinde ve İnceburunKap yerde yatan uzak. Deniz sınırları 8.333 km uzunluğunda, toprak sınırları 2.875 km uzunluğundadır. Türkiye, İran dışında büyük Düz hakkında komşuları arasında bulunuyor. Türkiye nüfusunun 68 milyon (2000), yaklaşık. 2010 yılında 74 milyon civarında olduğu tahmin edilebilir. Türkiye’de nüfus yoğunluğu Bölge farklılıklarına göre. Nüfusun hemen hemen yarısı kıyı bölgelerinde yaşıyor. Ülkenin iç bölgelerindeki yoğunluğu, daha düşük bir nüfusa sahip. 50 nüfus artık büyüme için gerekli olduğunu, ama aile planlaması yapıldı.
Türkiye, Genel olarak, değişik bir manzara ile yüksek yalancı bir ülke eğer farklı renklerde farklı manzara coğrafi bir haritaya bak, Sonra görüşürüz. Türkiye, Büyük Düz dağlar. Ayrıca düzlükler yani ovalar, plato ve havza var. İklim çeşitliliği nedeniyle bu coğrafi Yapı, aynı zamanda, sömürgecilik ve ekonomik hayatını etkilemiştir. Türkiye tarım ürünleri iklim, Flora ve dağıtım dikkate alındığı yedi büyük coğrafi alanlara bölünmüştür. Coğrafi bölgeler Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Sudostanatolien.

Kuzey ve Güney çoğunlukla kıyıya paralel olarak uzanan ve geniş bir yay yapmak Türkiye’nin en önemli dağ ve zincirler. Kuzey Anadolu zincirleri Kuzeyindeki dağ Toros Dağları Güneyinde dağların kuralı. Bu dağ zincirleri birbirlerinden Orta Anadolu’da büyük ovalar ayrılır. Gökyüzünde ülkenin Doğusunda dağ şairler ve genişletmek yüksek zincirleri. Batıdaki dağlarda daha yüksek. Ege ve Marmara bölgesinde, dağ aralıkları burada, havuzu vardır. Toros Dağları Güney Doğu Anadolu Bölgesi bölümleri kapsayan ülke çapında seviyeleri ortasında gibi, aynı zamanda eteklerinde.
Karadeniz bölgesinde Kuzey Anadolu Dağları’nın en yüksek noktası Kaçkar zirve, dağlar, Ilgaz ve Köroğlu Dağları izler. Tarım için uygun Düz Bafra, Çarsamba ovaları ve Yükseklerde formu. Marmara bölgesinde samanlı Dağları, Uludağ dağ, Istranca dağları ve Tekirdağ dağda. Ege bölgesinin en önemli Dağları, Kozak, Yunt ve aydın. Bakircay seviyeleri, Gediz, Büyük ve Küçük Menderes, alçak kısımları. Akdeniz kıyısında Toros Dağları. Orta Anadolu Kizildag, Hasan Dağı, en önemli dağları ve İdris, Elma ve Ayaş. 5.137 m Yüksek olan Türkiye, (Ağrı Dağı) Büyük Agrı Dağı en yüksek dağ, yakındaki Önceki dağ, eski bir yanardağ, Doğu Anadolu’da yer almaktadır. Dağları, Karacadağ, Raman ve Sof Dağları önemli Sudostanatoliens.

Türkiye akarsular bakımından zengindir. Birkaç nehirleri enerji üretimi için kullanılır. Nehirler Türkiye’yi çevreleyen denizlerde bir çoğunluk tarafından küçük görülmüş. Mükemmel deniz ve küçük bir parçası, ancak diğer denizler, sonra nehirleri Türk toprakları bırakın. Ege Denizi’nde Orta Anadolu Karadeniz Marmara Denizi, Batıda, nehirler, Susurluk, Devleti ve Refahı haline gelen Hazar Denizi, nehirleri, Yeşilırmak, Kızılırmak ve Sakarya Doğu Anadolu, Basra Körfezinde Dicle ve Fırat munden en önemli nehirleri ve makavlar ve nehirler Gediz, Büyük Menderes ve Küçük Menderes. Akdeniz, nehirlerin ağzına en önemlisi Seyhan, Ceyhan ve

Göksu gibi Bache Dalaman ve Esen. (1.355 km) N Türk toprakları içinde en uzun Nehri.
Türkiye’de göller tamamen, 9200 km2’lik geniş bir daire. Özellikle Doğu Anadolu göller bakımından zengindir. Erçek, çildir ve Hazar Türkiye’nin en büyük gölü (3.713 km2) van Gölü ve göller bu bölgede. Van Gölü bir düşüş sonucudur. Stromte Lav dışarı NemrutBerg gölün önünde bir engel oluşturdu. Bu yüzden “göller bölgesi”, Batı toroslar’da birkaç göller, göller Tuz ve Egridir olarak Dağları, Burdur Gölü sularının acı bir tat ile Acıgöl. Marmara Denizi gölleri Sapanca, Üznik olmak üzere, Manyas, Terkos, Küçükçekmece ve Büyükçekmece. Türkiye’nin ikinci büyük gölü 1500 km2 alanı ile İç Anadolu (Tuz Gölü) Kaplar, en büyük göller, akşehir ve Eber yanı sıra göl çok sığ ve tuzlu. Tatlı su gölleri sulama, balık ve çeşitli göller üreme için kullanılır. Orada van. Buna ek olarak, son 30 yılda, pek çok reçel Damme çok büyük barajlar inşa edildi Türkiye’de.

Ülkenin kütle Merkezi yer almasına rağmen, üç tarafı denizlerle çevrili olduğu gibi büyük okyanuslar ile su yolları ile bağlanır. Marmara Denizi ve Boğazlar dış dünyaya Karadeniz’in kapısı oluşturan çok önemli su sokaklara sahiptir. Bu tamamen Türkiye sınırları içinde, Marmara Denizinde yalan, Karadeniz ve Akdeniz ve Ege Denizi ile Çanakkale Boğazı ile İstanbul Boğazı ile bağlanır. Türkiye’nin özellikle Ege ve Batı Akdeniz kıyı son derece yapılandırılmış ve bu nedenle, burada da, birkaç Körfez. Sahil bu özellik Akdeniz’in Doğusunda.
İklim

Türkiye gemaßigten iklim bölgeleri yer almasına rağmen, farklı bölgeler farklı iklim koşullarında Bay bu yana, Türkiye, kıyıya paralel olarak çok sağlam bir manzara ve dağlar. İç kısımları çevreleyen dağların karasal iklimin etkisi altında iken maliyeti-keyifli bir deniz iklim bölgeleri. Akdeniz iklimi hakim olduğu Akdeniz bölgesinde, Kış ve yüksek yağış yaz ve kuru ve sıcak sıcak. Marmara da, Ege Bölgesi ve Akdeniz iklimi etkisi altındaki Güney. Karadeniz bölgesinde daha keyifli ve daha düşük etkili bir Deniz iklimi. Bozkır ikliminin hakim koşullar iç bölgelerde yazları sıcak ve daha az düşük listelenen ve Kışın soğuk ve karlı. Doğu Anadolu’da hoş serin yaz Kış çok soğuk ve yağışlı ve. Ancak, yaz aylarında ve kuru Kış ve çok soğuk Sudostana tolien sıcak.
Coğrafi Bölgeler
1 sırasında. 1941 yılında Ankara ‘ da bir araya geldi, uzun bir Türkiye olarak coğrafi Kongre, yedi coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Kongre bitiminde, çeşitli özellikleri, gibi, örneğin, Surround Türkiye denizleri, uzun sahilleri boyunca paralel dağ zincirleri, yüksek Dağları, kıyı arasındaki iklim farklılıkları ve ülkenin iç kısımlarında, Flora ve tarımsal farklılıklar, üç taraftan, ulaştırma altyapı ve konut türleri olarak kabul edilir. Bu bağlamda, Türkiye dört kıyı bölgeleri üç iç bölgelerde ve ayrıldı. Dört kıyı bölgeleri deniz adını (Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi, Agaisches bölgesi ve Akdeniz Bölgesi, kendi sınırları vardı. Ülkenin İç diğer üç bölge (İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Sudostanatolien) Anadolu’da konumlarına göre adlandırılmış.

 


Bir önceki yazımda makalem var.
admin

Site web editörü olan admin, makale yazarlığı yapar. Sizler de okuyun bol bol.

Benzer Yazılar

sohbet odaları

Mobilsoyle.Net platformunun yeniliklerle geldiğini ve sohbet odaları ortamına ...

Bedava sohbet sitesi arayanlar, bu aramaları yaparken elbette özgürler. Ama ...

Mobil Chat Yapmak

Mobil Chat Yapmak sınırlı ama zevkli bir durumdur. Mobilsoyle.net sitemizin en ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?